Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 22:23
 
İyi Oyuncuyla Kötü Oyuncunun farkı!
İyi bir oyuncuyu kötü bir oyuncudan ayırmanızı sağlayacak işaretleri biliyor musunuz? İşte iyi bir oyuncuda olması gereken 6 özellik...
DİZİ - FİLM Haberi
İyi Oyuncuyla Kötü Oyuncunun farkı!

Aslında pek çoğumuz, iyi bir oyuncuyu kötü bir oyuncudan ayırabiliriz. Ancak bunu hangi kriterlere göre yaptığımızı açıklayamayız. Halbuki iyi bir oyuncuyu kötü bir oyuncudan ayıran belli başlı özellikler bulunuyor. İyi bir oyuncuda olması gereken bu özellikler, kötü bir oyuncunun da kendisini açık etmesine neden olur. İyi bir oyuncuyu kötü bir oyuncudan ayırmanızı sağlayacak en önemli özellikleri sizler için derledik. İşte işin uzmanlarına göre iyi bir oyuncuda olması gereken 6 temel özellik…

 

1. İyi bir oyuncu, yaşananları gerçekçi bir şekilde aktarabilir

 

İyi bir oyuncu, büründüğü karakterin duygularını olabilecek en gerçekçi şekilde seyirciye aktarır. Yaralanmak, aşk acısı çekmek ya da ölümden dönmek… İyi bir oyuncu, tüm bu duyguları seyirciye aktarırken “numara yapıyormuş gibi” görünmemelidir.

 

2. İyi bir oyuncu, rolüne hazırlanırken ciddi bir emek harcar

 

İyi oyuncular, rollerine hazırlanmak için ciddi bir emek harcarlar. Bürünecekleri karakterlerin motivasyonları hakkında düşünürler ve repliklerini ezberlemek için çeşitli yollar seçerler. Hatta bazıları, tıpkı Natalie Portman’ın Black Swan filminde yaptığı gibi bir süre için karakterinin hayatını yaşamayı tercih ederler.

 

3. İyi bir oyuncu, izleyicileri nasıl şaşırtabileceğini bilir

 

Eğer izleyiciler, oyuncunun tepkisini önceden tahmin edebiliyorlarsa bu o oyuncunun pek de iyi rol yapamadığının bir göstergesidir. Oyuncunun görevi, izleyiciyi şaşırtmaktır. Aksi takdirde büründüğü rol sıkıcı olacaktır. Örneğin sevgilisi tarafından terk edilen bir karakterin verebileceği çeşit çeşit tepki vardır. Johnny Depp, Jack Nicholson, Gary Oldman, Glenn Close ve Al Pacino; bu maddeye güzel bir örnek olabilir. Bu tip başarılı oyuncuların bir sonraki tepkilerinin ne olacağını asla tahmin edemezsiniz! 

 

4. İyi bir oyuncu, rol arkadaşlarını dinler

 

İyi bir oyuncu, aynı karede olduğu rol arkadaşlarını dinlemesini bilir. Peki bu ne demek? Eğer bir oyuncu aynı kareyi paylaştığı diğer oyuncuları dinlemiyorsa ve onlar konuşurken bir sonraki repliğini düşünüyorsa bu o oyuncunun pek de iyi bir oyuncu olmadığı anlamına gelir. Takdir edersiniz ki bir sahnenin gerçekçi olabilmesi için oyuncuların o ana odaklanması ve başka şeyler düşünmemesi şarttır.

 

5. İyi bir oyuncu, vücudunu ve sesini etkili bir şekilde kullanmayı bilir

 

İyi bir oyuncu, vücudunu ve sesini iyi kullanmasını bilmelidir. Ancak bu sayede farklı rollere uyum sağlayabilir. Pek çok eleştirmen, Kristen Stewart’ı bıkkın mimiklerinden dolayı eleştirir. Dolayısıyla eleştiri oklarını çekmek istemeyen oyuncuların mimiklerini, vücudunu ve sesini canlandıracağı karaktere uygun bir biçimde şekillendirmesi gerekir.

 

6. İyi bir oyuncu, karmaşık ve tartışmalı rolleri oynamaktan çekinmez

 

Sıra dışı, karmaşık ve tartışmalı rolleri canlandırmak oldukça zordur. Ancak iyi bir oyuncu, bu tip karakterlere hayat vermekten çekinmez. Yani çoğu insanın ruhunun derinliklerinde saklamayı tercih ettiği şeyleri göstermekten korkmaz. Örneğin Julianne Moore ve Bryan Cranston, bu özelliğe sahip olan oldukça başarılı oyunculardır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Oyuncu, oyun,
Yorumlar
Haber Yazılımı