Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 19:03
 
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyenler!
3 Mart 2013'te yaşama gözlerini yuman Gürses, unutulmazlar arasında yerini aldı. Halen şarkıları en çok dinlenenler arasında. Peki Müslüm Baba hakkında bunları biliyor muydunuz?
YAŞAM Haberi
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyenler!

Gerçek adı Müslüm Akbaş olan Arabesk müziğinin en başarılı isimlerinden biri olan şarkıcı Müslüm Gürses’e ait en can alıcı sözleri sizler için derledik. Şanlıurfa'da kerpiç bir evde yaşama gözlerini açan ve yaşadığı sıkıntıların üstesinden gelmeyi başaran Müslüm Baba'ya dair bilinmeyenleri sizlerle paylaşacağız.
Müslüm Gürses Hakkında Bilinmeyenler


1. Gerçek Adı Müslüm Akbaş


7 Mayıs 1953'te Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde dünyaya gözlerini açtı. Tarım işçisi Mehmet ve Emine Akbaş çiftinin ilk çocuğudur.


2. Gürses'in Tanınmasını Sağlayan...


15 yaşında Adana'da bir aile çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katılan Gürses, bu yarışmada birinci oldu. Maddi sıkıntılardan dolayı çay bahçesinde türkü söylemeyi bırakan Gürses, terzi ve ayakkabı tamir atölyesinde çalıştı.
Adana'daki bir gazinoda tekrardan türkü söylemeye başlayan sanatçı, mikrofonu o günden sonra hiç bırakmadı.

 

3. Babası Annesini Öldürdü!


O şöhret basamaklarını tırmanırken, o günlerde Müslüm Gürses'in annesi Emine ile kardeşi Ahmet hayatını kaybetti.
Cinayete kurban giden annesinin katili, babası Mehmet Akbaş'tı. Müslüm Gürses, cezaevine giren babasıyla ömür boyu görüşmedi. Sanatçı, yaşamının en can alıcı bu olayıyla ilgili hiç konuşmadı. Müslüm Gürses’in cezaevinden çıkan babası Şanlıurfa'da yeni bir hayat kurdu.


4. Öldüğü Düşünüldü!


1978 yılında Tarsus'tan Adana'ya dönerken geçirdiği trafik kazası sonucu öldüğü düşünülen Müslüm Gürses, güçlükle yaşama tutunabildi. Hayatı boyunca izlerini taşıyacağı bu kazada Gürses'in alnı ciddi biçimde yara aldı ve başına, beynini hasara karşı koruyacak bir plaka takıldı. Bu kazayla birlikte koku alma ve işitme duyusunu neredeyse yitirdi.

 

5. Bir Ömür Hayat Arkadaşı...


Sinema oyuncusu Muhterem Nur ile beraberliği, yaşamında dönüm noktası oldu. 1982 senesinde Adana turnesinde, ''Sahneye ilk kim çıkacak'' kavgası yapan çiftin yolları, hiç ayrılmadı. Gürses'in, ''Esrarlı Gözler'' isimli şarkısını Muhterem Nur için beslediği dile getirildi. Muhterem Nur, eşinin isteği doğrultusunda sanat yaşamını bitirerek Müslüm Gürses’in en büyük destekçisi oldu.


6. Her Konseri Olaylı Geçiyordu!


Kendisine yapılan ''Şarkıları insanları umutsuzluğa sevk ediyor'' eleştirilerine, ''Ne demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar'', ''İnsanın hayatında neşenin yeri olduğu kadar hüznün de yeri olacaktır'' ifadesini kullanarak cevap verdi.

 

7. Adeta Farklılaştı


Kendisine sevgi dolu yaklaşan yeni dinleyici kitlesiyle, ''Rock İstanbul 2004'' açık hava konserleriyle bir araya geldi. Yazar Murathan Mungan'la ''Aşk Tesadüfleri Sever'' adı verilen albüme imza atan Müslüm Gürses, bu albümde, Mungan'ın  kaleme aldığı Türkçe sözleri, David Bowie'den Garbage grubuna, Leonard Cohen'den Björk'e kadar birçok yabancı müzisyenin bestesini çok güzel bir şekilde seslendirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müslüm Gürses, Müslüm Baba
Yorumlar
Haber Yazılımı